Zasada działania: w instalacji przed reduktorem jest ciśnienie wyższe i może być zmienne. Za reduktorem utrzymywane jest ciśnienie stałe niższe o nastawionej wartości.
Zawory regulacyjne wykorzystywane są jako elementy wykonawcze w instalacjach automatyki i zdalnego sterowania do regulacji przepływu cieczy i gazów. Możemy rozróżnić dwa rodzaje regulacji: regulację przepływu oraz regulację ciśnienia. Zawory służące do regulacji przepływu często nazywa się zaworami pozycyjnymi bądź zaworami dławiącymi, a po angielsku flow control valves. Zawory te można ustawić w pozycji częściowo zamkniętej i w ten sposób zredukować prześwit i zmniejszyć przepływ. Zawory pozycyjne automatyczne mogą być sterowane sygnałem prądowym 4…20mA lub napięciowym 0-10V.
Inną odmianą zaworów regulacyjnych są zawory służące do redukcji ciśnienia medium. Możemy tu wyróżnić trzy typy.
Zasada działania: w instalacji przed reduktorem jest ciśnienie wyższe i może być zmienne. Za reduktorem utrzymywane jest ciśnienie stałe niższe o nastawionej wartości.
Zasada działania: w instalacji przed reduktorem utrzymywane jest stałe ciśnienie o wartości ustawionej na regulatorze. Reduktor upuszcza tyle medium, ile potrzeba, żeby utrzymać odpowiednie ciśnienie w instalacji wstecznej (przed reduktorem).
Zasada działania: zawór zamontowany jest na by-passie i ma ograniczać maksymalne ciśnienie, jakie może pojawić się w linii głównej. Jeżeli ciśnienie w linii głównej wzrośnie powyżej wartości ustawionej na zaworze, to zawór się uchyli i upuści taką ilość medium, żeby zmniejszyć ciśnienie do wartości nastawy.
Biorąc pod uwagę konstrukcję korpusu oraz sposób zabudowy w rurociągu mamy następujące wykonania: zawory prostoprzelotowe, zawory kątowe, zawory trójdrogowe. Gdy weźmiemy pod uwagę połączenia zaworu z rurociągiem wyróżniamy następujące rodzaje zaworów regulacyjnych: kołnierzowe, międzykołnierzowe, gwintowe, obręczowe oraz spawane (spoiną doczołową lub nasadową).